середу, 20 грудня 2017 р.

Урок біології в 6 класі з використанням елементів народознавства
Тема: «Землеробство – традиційний вид господарської діяльності українців»
Мета: познайомити учнів з історією та традиціями землеробства на Україні, формувати поняття про основні традиційні галузі землеробства українського народу; розвивати вміння готувати проекти; виховувати любов до рідного краю, почуття патріотизму, гордість за досягнення українців.
           
Обладнання: картини із серії «Землю красить сонце, а людину – праця», малюнки із зображеннями плуга, коси, серпа, муляжі овочів, плодів фруктових дерев ( яблук, груш, слив, вишень) українських сортів, пучки жита, пшениці, декорація українського подвір’я з імітацією саду, комп’ютер, екран.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Методичні прийоми: проектна діяльність.
Хід уроку
І. Вступ
         На фоні мелодії пісні «Ми – українці» ( Н. Бучинська ) звучать слова учителя:
Міцна хай буде вся наша родина,
Своє коріння і плекаймо й бережім,
Хай українська мова ніжна й солов’їна
Підніметься і зазвучить, як гімн.
А ми простягнем до ремесел руки
Відродим і традиції й пісні,
Мистецтв народних хай наука
Освятить наші душі й наші дні.
         Вже з цих традиційних для нас рядків, які стали девізом для таких наших зустрічей, ви зрозуміли, діти, що сьогодні урок народознавства. «Землеробство – традиційний вид господарської діяльності українців,» - такою є тема нашого уроку, на якому ми спробуємо зрозуміти, які основні галузі землеробства розвинулись на Україні в процесі її історичного розвитку і чому саме вони, познайомимося з прикладами землеробської культури нашого народу, з його великою селянською мудрістю.
         Українці – це нація із високорозвинутою землеробською культурою. На території України займалися мотижним землеробством ще в епоху неоліту – VІ – ІV тисячоліття до нашої ери. Порівняно сприятливі кліматичні умови, родючі грунти  ( на значній частині території України – чорноземи з великою місткістю поживних речовин), стародавні землеробські традиції, культурно – господарські контакти з сусідніми народами та ін. зумовили неабиякі досягнення населення України у розвитку агротехніки та землеробських знарядь. Тут були розвинуті всі галузі землеробства – рільництво, городництво й садівництво.

вівторок, 19 грудня 2017 р.

Використання елементів народознавства на уроці біології. 6 клас, тема «Рослини»

Тема уроку: «Поліська прапращурка»
Мета: познайомити учнів з біологічними особливостями, середовищем існування, значенням у природі та житті людини рододендрона жовтого, як реліктового і зникаючого виду флори Полісся. Підкреслити екологічні і соціальні аспекти збереження рослини. Виховувати любов до рідного краю та бережливе ставлення до його природних багатств.
Обладнання: світлини квітучої азалії та її місць зростання, відео фільм «Отруйні рослини України», екран, мультимедійний проектор, комп’ютер.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Епіграф:
« Усе в ній незвичайне, загадкове, таємниче…»
(П.А. Тутковський )

ХІД УРОКУ
(На екрані зображення квітучого кущика азалії. Звучить тиха українська мелодія. )
Учитель. Щороку на кінець травня, коли стужавіє , набереться сили земля і її живлющі соки досхочу напоять зело, справжньою казкою стає рідне Полісся. Усе тут вабить око – калинові гаї, шапкасті зарості верболозу на видолинках та озерах, пахучі луки, усіяні польовими квітами. Та найбільше вражає квітуча азалія.
         Її жовтий цвіт, мовби велетенське мереживо свічок, освітлює найтемніші закутки лісових хащ. І душа від того яскравого суцвіття веселішає. Недарма кажуть: хто не бачив, як цвіте азалія, той, вважайте, не був на Поліссі…
         Історія цієї чудової рослини вельми цікава. Ще й досі є загадковим для науки факт збереження низькорослого куща на невеликому клапті землі східної частини західного Полісся України, тобто, в суміжних районах Рівненської та Житомирської областей.

четвер, 14 грудня 2017 р.

Урок біології в 6 класі з елементами народознавства

Тема: «Без верби й калини нема України»
Мета. Продовжити ознайомлення учнів із значенням рослин в житті людини та в природі; познайомити з традиціями українського народу в ставленні до рослин, зокрема, верби і калини; допомогти зрозуміти, чому деякі з рослин ставали символами землі і краю. Виховувати любов до природи, розвивати в учнів інтерес до вивчення біології, сприяти відродженню українських традицій і культури.
Обладнання: декорація української хати, фрагмент тину з лози, господарські побутові предмети , виготовлені з лози: кошики, колиска, посуд та ін., прикраси, хатнє начиння ( до печі ), гілочки калини з ягодами, верби, гербарні зразки різних порід верби, лабораторні набори інструментів.
Технічні засоби: комп’ютер, екран ( телевізор ).
 Тип уроку: засвоєння нових знань і умінь.
ХІД УРОКУ
Епіграф:
«Міцна хай буде вся наша родина,
Своє коріння і плекаймо, й бережім,
Хай українська мова ніжна, солов’їна
Піднімется і зазвучить, як гімн.
А ми протягнем до ремесел руки
Відродим і традиції й пісні,
Мистецтв народних хай наука
Освятить наші душі, наші дні.»
(Б.Олійник)
         Майже у всіх народів є улюблені рослини – символи: у канадців, скажімо, клен, у росіян – берізка, а в нас верба й калина. Правду каже прислів’я: «Без верби й калини нема України». І ось сьогодні, продовжуючи тему «Пагін», ми присвятимо цей урок саме цим рослинам і спробуємо зрозуміти, чому вони посіли таке значне місце в житті українців, що аж стали символами української землі, чим прислужилися, що їх так пошанобливо оспівано в українському красному письменстві та фольклорі.
Отже, тема нашого уроку: «Без верби й калини нема України».

неділю, 26 листопада 2017 р.

Інноваційні методи і прийоми формування ключових компетентностей учнів на уроках біології

Інноваційні методи і прийоми формування ключових компетентностей учнів на уроках біології



З досвіду роботи учителя біології
Наумової Наталії Володимирівни
Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти (постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1392), є обов’язковим мінімумом для отримання документа про базову середню освіту. Вони задані в діяльнісній формі і є основою для розробки матеріалів для оцінювання результатів навчання, проведення державної підсумкової атестації.

суботу, 25 листопада 2017 р.

Сльозою скрапує живиця

Урок біології у 6 класі

Тема уроку: СЛЬОЗОЮ СКРАПУЄ ЖИВИЦЯ
Мета. Дати учням поняття про значення однієї із найпоширеніших рослин нашої місцевості – сосни. Продовжити вивчення українських національних традицій, ремесел та народної творчості з метою залучення дітей до відродження духовних багатств українського народу.
Обладнання: гербарій «Сосна звичайна», соснові гілки, колекція шишок, засоби праці для підсочки, побутові вироби з сосни, лаштунки сільської хати, бурштинові прикраси, живиця, оберемочок дров, декорація хати, українські рушники, комп’ютер, презентація «Охорона рослин Полісся», записи українських народних пісень.

Використання краєзнавчого матеріалу на уроках біології

Використання краєзнавчого матеріалу на уроках біології

Основи теорії шкільного краєзнавства закладені видатним педагогом к. Д. Ушинським. Він вважав, що однією з причин відставання країни є незнання людьми свого краю, його потенціалу, можливостей, потреб, а звідси і невміння збалансовано регулювати розвиток  Країни. При цьому цей предмет має бути Пристосований до «горизонту кожної місцевості».   У кожному регіоні сконцентровано чимало відомостей — історичних, географічних, етнографічних, статистичних та ін: Учитель повинен уміло використати їх у навчально-виховному процесі.